Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 10:24 Bu haber 2663 kez okundu
 
Asgari Tutar Ödemelerinde Değişiklik
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, daha önce yüzde 30, yüzde 35 ve yüzde 40 gibi farklı oranlarda olan asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi.
EKONOMİ Haberi
Asgari Tutar Ödemelerinde Değişiklik

Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Yeni düzenlemeye göre, önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi. Sadece bir yıllık kartlar için borcun asgari yüzde 40'ı ödenecek.

 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN KARAR

 

Banka Kartları ve ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinin E ve h bendinde yapılan değişiklikler şu şekilde:

"e) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı."

 

"h) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,"

 

ÖNCEKİ ASGARİ ÖDEME DÜZENLEMESİ

 

Önceki düzenlemede kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun en az yüzde 30'u, 15 ila 20 bin lira arası limitli kredi kartlarının dönem borcunun en az yüzde 35'i, 20 bin lira ve üzeri limitli kredi kartlarının dönem borcunun ise en 40'ının ödenmesi gerekiyordu.

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: Asgari, Tutar, Ödemelerinde, Değişiklik,
Yorumlar
Haber Yazılımı