Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 13:03 Bu haber 2052 kez okundu
 
Bakan Selçuk Yeni Sistemi Açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Liselerde ders sayılarını azaltıyoruz çünkü bir çocuğun 15-16 ders alması mümkün olmuyor. 9. sınıfta 8, 10 ve 11. sınıfta 9, 12. sınıfta 7 ders olacak" dedi.
EĞİTİM Haberi
Bakan Selçuk Yeni Sistemi Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen 'Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı'nda liselerde yeni eğitim sistemi hakkında konuştu.

 

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Acele etmiyoruz, acele edersek çözümlemelerimiz daha sonra problem olur. Sınıfta öğretmenleri güçlendirmeden bu tasarımın hayata geçmesi mümkün değil, bu konuyla ilgili çalışmalar var. Çocuklarımızı 2035'lere hazırlıyoruz, zamanın ruhuna uymak zorundayız. Sistemlerin birbiriyle irtibatı alınmadan değişiklik yapılmayacak kararına varmıştık. Biz acele etmiyoruz. Acele edersek mevcut problemlerimiz artarak devam eder. Bütün bunları milli birlik ve benlik ülküsü içinde ele almak zorundayız. Evrensel olduğu kadar yerel değerleri, bu toprakların, bu coğrafyanın değerlerini barındırmalı. Çocuklarımıza bir özgeçmişten söz etmiyor bir öz gelecek yazmaktan söz ediyoruz. 5 milyon öğrencimizin şu sorusunu duyduk: Siz bizi neye hazırlıyorsunuz? Biz de bu sorunun cevabını vermek istiyoruz. Biz bu sorunun cevabını vermezsek neyle karşılaşacağımız son derece kritik. Öğretmenler de öğrenciler de öğrendiklerini içselleştiremiyor diyor. Önümüzde bir çağ var çok fraklı bir çağ geliyor. Tekillik dediğimiz bir çağ geliyor. Biyolojik, dijital fiziksel çağ geliyor. Beynimize damarlarımızda robotların dolaştığı bir başka çağa doğru gidiyoruz. Neden başka ülkelerde 6-7 ders varken bide 16-17 ders vardı? Laboratuarların artırılması, teorik matematik değil uygulamalarla karşılaşması son derece önemli. Bizim bütün derslerimiz belirli disiplinle yürüdüğü için. Bütün bunları parça parça ayrık bir vaziyette almak çocukların zihninde bütünlük oluşmuyor. Kavram üzerinden disiplinler üstü bir eğitime gitmemiz gerekiyor.

 

LİSELERDE DERS SAYISI AZALTILIYOR

 

Ders sayılarını azaltıyoruz çünkü bir çocuğun 15-16 ders alması mümkün olmuyor.. 9. sınıfta 8, 10 ve 11. sınıfta 9, 12. sınıfta 7 ders olacak. Liselerdeki yeni sistemin ilk üniversite sınavı 2024 yılına denk gelecek.

 

HABER DÜZCE EKİBİ

haberduzce.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Selçuk, Yeni, Sistemi, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı