Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 13:12 Bu haber 1855 kez okundu
 
Düzce'de Normalleşme Olacak mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme adımlarının Mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecana sebep olmuştu. Mart ayından itibaren vaka sayılarının düşük olduğu illerde kontrollü bir şekilde işletmeler açılacak.
SAĞLIK Haberi
Düzce'de Normalleşme Olacak mı?

Salgın tedbirleri sebebiyle aylardır işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımlar, bir takım kriterler göz önünde bulundurularak atılacak. Normalleşme sürecinde en büyük kriter, illerin vaka ve aşı oranları olacak.

 

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak açıkladığı il il vaka artış haritası normalleşme sürecinin seyrini belirleyecek. Vaka sayısı ve aşılanma oranları göz önünde bulundurularak iller 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandırılacak ve illerin normalleşme takvimi bu verilere göre belli olacak.

 

Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller düşük riskli, yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli, yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli, yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli olarak belirlenecek.

 

DÜZCE YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA

Son verilere göre orta, yüksek ve çok yüksek iller listesi belli oldu. Listede Düzce'nin yüz binde 36-100 arası vaka bulunan iller arasında yani yüksek riskli iller arasında yer aldığı göze çarpıyor.

 

ORTA RİSKLİ

Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller: Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars, Siirt, Afyonkarahisar, Çankırı, Iğdır, Gaziantep, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Uşak, Kastamonu, Kırşehir, Eskişehir, Denizli, Sivas, Isparta, Karabük, Bursa, Aydın, Çorum, Bilecik, Ankara.

 

YÜKSEK RİSKLİ

Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller: Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Bolu. Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane.

 

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ

Yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller: Adıyaman, Tokat, Karaman, Osmaniye, Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düzce'de, Normalleşme, Olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı