Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 18:17 Bu haber 704 kez okundu
 
FARUK ÖZLÜ DÜZCE İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS…
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede bir dizi temaslarda bulunmak üzere bugün Düzce’ye geldi. Düzce sanayisinin gelişmesi ve iş dünyasının beklentilerinin karşılanması için önem taşıyan ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Büyükdede, fabrikasında ürettiği birçok makinenin çark döndürdüğü Düzce’nin kendisinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Sanayisinin her anlamda gelişmesi için çalıştıkları şehrin, Faruk Özlü gibi bir belediye başkanına sahip olmasının büyük bir şans olduğunu vurgulayan Büyükdede, Başkan Özlü ile daha önce Öncü TV’de canlı yayına katılmasının kendisi için unutulmayacak bir anı olduğunu dile getirdi.
SİYASET Haberi
FARUK ÖZLÜ DÜZCE İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS…

Düzce önemli isimleri ağırlamaya devam ediyor. Bu kez Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede şehre geldi. 25 Eylül’de ilimize gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’dan sonra iş dünyasının talep ve sorunları Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin ziyaretinde masaya yatırıldı.

Düzce’deki sanayi faaliyetlerini yerinde görmek ve istişarelerde bulunmak için bugün uzayan toplantısı nedeniyle 1 saat rötarlı şekilde kente gelen Büyükdede’nin ilk durağı Düzce Belediyesi oldu. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve yardımcılarını Bakan Yardımcısı Büyükdede’yi bina girişinde karşıladı. Maske ve sosyal mesafe kurallarına özen gösterilen ziyaret makamda devam etti. 

Öncü TV anısını paylaştı

Burada basına açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Büyükdede, Öncü mikrofonu uzatılınca Başkan Özü ile olan bir anısını paylaştı. Düzce’ye daha önce yaptığı bir ziyaret sırasında Özlü ile Öncü TV’de bir canlı yayın programına konuk olduklarını söyleyen Büyükdede, sözlerine şöyle devam etti:

“Dışarıya çıkar çıkmaz hiç unutmuyorum elimden tuttu, canlı yayına girdik. Öncü’de canlı yayına girdik. Öyle bir program yapmıştık. Hayırlı, mübarek olsun inşallah. Hayırlı hizmetlere vesile olsun. Çok değerli bir bakanımızın Düzce’de belediye başkanlığı gibi bir noktaya gelmiş olması bize ancak iftihar vesilesi olabilir. Kendilerinin sanayiyi bilmeleri, Sanayi Bakanlığını çok iyi bilmeleri, orada önemli bir süre hizmet görmüş olmaları bizim için bir önderlik yapmaları çok önemli. Hala biz de onun bıraktığı yerden devam ettirmeye gayret ediyoruz. Allah yollarını açık etsin inşallah. Düzce’miz içinde hayırlara vesile olsun. Büyük bir görev.”

“Düzce’nin şahsım adına da çok özel bir yeri var”

Düzce’nin sanayi potansiyeli olarak önemli bir konumda olduğunu belirten Büyükdede şu ifadeleri kullandı:

“Düzce çok önemli bir alan. Bir de benim özel bir alanım Düzce. Benim makine fabrikam var, buradaki birçok sanayicilerin makinalarını üretmişiz. Baykan gibi, Nema gibi… Yani birçok firma yıllarca buraya gelip gittiğimiz bir alanımız, dolayısıyla da Düzce’nin şahsım adına da çok özel bir yeri var. Burada bulunmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.”

“Düzce sanayimizin gözbebeği”

Bakan yardımcısı olarak sorumluluk alanlarını anlatarak konuşmasını sürdüren Büyükdede, “Sanayi Bakanlığı’nda benim görevim bakan yardımcısı olarak, sanayi bölgeleri, endüstri bölgeleri, sanayi tesislerine yer üretilmesi, piyasa gözetim denetimi yapılması, onun dışında sanayi ürünlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar ve Türk Standartları Enstitüsü grupları, beş ana dal, bakanlıkta benim uhdemde olan kurullar. Dolayısıyla Düzce de sanayimizin gözbebeği olacak alanlardan bir tanesi. Halen de gözbebeği ama çok da gelişebilecek bir alan. Buradan ben Marmara Bölgesi’nin etrafını biraz altın halka gibi görüyorum. O halkanın parçalarından bir tanesi Düzce’de. Dolayısıyla da zaten belli bir gelişmişliği var ama çok daha gelişmeye namzet bir alanımız. Çok daha büyütmemiz gereken, teknolojik olarak da geliştirmemiz gereken bir alanımız.” dedi.

Düzce’nin sanayisi her alanda gelişecek

Geçen hafta Bursa’da, çarşamba günü ise Eskişehir’de temaslarda bulunduğunu söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Böyle illerimizde sayın valilerimiz, belediye başkanlarımız, Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarımız, diğer taraftan sanayi bölgeleri ile ilgili başkanlar, onları bir koordinasyon altında bir araya getiriyoruz. O toplantılar vesilesi ile o ilin ne yönde gelişmesi gerektiği, hangi alanlara sıçratılabileceği, ne kadar sanayi alanı üretmemiz, ne kadarını tarım alanında bırakmamız, şehirleşmeyi nasıl geliştirmemiz konularında şehir şehir şu an istişareler yapıyoruz. İnşallah valimiz ve ilgili kesimlerle hep beraber Düzce’mizi masaya yatırıp, sanayi tesisleri olarak, sanayi bölgeleri olarak, sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ve teknoloji bölgelerinin geliştirilmesi ile alakalı görüş alışverişinde bulunacağız. Bakanlıkla şehirlerimizin irtibatını sağlamaya gayret ediyoruz. Bize gelen projelerden hangi projeler, hangi şehrimize yakışır bunu değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Faruk Özlü Düzce için bir şans”

“Düzce’ye her şey yakışır.” diyen Büyükdede, şöyle devam etti:

“Düzce ana arterlerden birinin üstünde. İyi bildiğim bir şehir olduğu için söylüyorum hakikaten çok daha fazla hem teknolojik olarak, hem de sanayi tesisleri olarak gelişmeye namzet bir şehrimiz. Diğer taraftan da çok önemli bir tarım alanımız. Hepsini bir dengede tutmak zaruriyetimiz var. Şehir planlamasını ona göre düzenlemek, belediyelerimizin bu yönde, bu geleceğe şehirlerimizi hazırlamasını sağlamak gibi bir görevimiz var. Burada ne kadar belediye başkanlarımız, valimiz, sanayi ve ticaret odası başkanlarımız, borsa başkanlarımız, ne kadar bu konularda birbirleriyle yan yana çalışabilirlerse, bakanlıkta bu işin içerisinde kol kola olabilirse bu gelişim çok daha hızlı oluyor. O şehirlerimizde çok daha çabuk gelişiyor. Bakanımız iyi bilirler, kendilerinin de çok emeği var. Ben buraya gelmeden önce Bilişim Vadisi’nde toplantımız vardı. Biraz uzayınca geç kaldım. Yoksa bir saat kadar daha erken gelmemiz gerekiyordu. Sayın bakanımızın hakikaten oranın gelişmesi konusunda çok ciddi çalışmamız olmuştu. Büyük emekleri var. O bakımdan da bütün Yönetim Kurulu’nun size şükranları ve selamlarını iletmek istiyorum. Bu bir şans. Hakikaten bir şans olduğuna inanıyorum, Düzce’miz için de. İnşallah bugünkü toplantı vesilesi ile sayın valimizle beraber, başkanımızla beraber, sanayinin ileri vadede önümüzdeki dönemde bu bölgede nasıl gelişeceğini, hangi alanlarda yatırımların buraya çekilebileceğini beraberce değerlendirmiş olacağız.”

Özlü: Plansız sanayileşmenin önüne geçilecek

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Hasan Büyükdede aslında bizim büyüğümüzdür. Ben Sanayi Bakanlığı’ndan önce kendisiyle çok yakın çalıştım. Hasan Bey, İstanbul Sanayi Odası’nı temsilen Teknopark İstanbul, İstanbul’un en büyük teknoparkıdır, en modern teknoparkıdır, orada yönetim kurulunda beraber görev aldık. Hasan Bey, aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası’nda görevlerde bulundu. Sanayi Odası’nda görevlerde bulundu. Kendisi gerçekten bir sanayici ve İstanbul’da ki OSB’lerin, OSB’lerden birisinin, geçmiş dönemden bahsediyorum, yönetimindeydi. Daha sonraki dönemde de benim bakanlığım dönemimde Kocaeli’deki Bilişim Vadisi projesinin yönetim kurulu üyesiydi. Kendisinin çok derin tecrübeleri var. İnşallah bu ziyaretler sırasında, Düzce’de Birinci OSB’nin genişleme talebi var, kendilerine bunu arz edeceğiz. Düzce’de Organize Sanayi Bölgeleri’nin tamamen oturması, plansız sanayileşme olmaması için Organize Sanayi Bölgelerinde sanayinin gelişmesi için sayın bakanımızla istişarelerde bulunacağız. Kendisinden destek isteyeceğiz. Değerli bakanım tekrar hoş geldiniz.”

Başkan Özlü kitap hediye etti

Başkan Özlü konuşmasının ardından koronavirüs salgını öncesinde Düzce Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri “Türkiye Vizyon Konferansları”nın davetli konuşmacılarının anlatımlarını konu alan ve ‘Bir Vizyon Tasarımı: Yükselen Güç Türkiye’ adını taşıyan kitabı hediye etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FARUK, ÖZLÜ, DÜZCE, İÇİN, BÜYÜK, BİR, ŞANS…,
Yorumlar
Haber Yazılımı