Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 14:20 Bu haber 2537 kez okundu
 
Katil Arı Düzce'de de Görüldü
Ana vatanı Çin olan gal arısı Yalova ve Bursa’dan sonra Düzce’de de görülmeye başlandı.
DİĞER Haberi
Katil Arı Düzce'de de Görüldü

Ana vatanı Çin olan, Türkiye’de Bursa ve Yalova bölgesinde ilk kez ortaya çıkan gal arısı Düzce’de de görülmeye başlandı. Arıcılar arasında “Katil Arı” olarak da bilinen gal arısı, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek ağaçların çiçek açmasını engelliyor. Gal arısı zamanla ağaçların kurumasına da sebep olabiliyor. Düzce'de de görülmeye başlanan gal arısı, kestane üretimi yapan ve kestane balı üreten arıcıları korkutuyor. 

 

Uzmanlar gal arısı ile mücadelenin etkin bir şekilde yapılmaması durumunda özellikle kestane ağaçlarının tamamen kurumasının söz konusu olacağını belirtiyor. Gal arısının, kestane ağaçlarına yerleşerek çiçek açmasını engellemesi nedeniyle bal oranlarının düştüğünü belirten uzmanlar, mücadele etin bir şekilde yapılmazsa yenilecek kestane bulmanın bile mümkün olamayacağını belirtiyor.

 

İlk olarak 1941 yılında Çin’de görülen, Japonya, Kore ve Nepal’de de aynı dönemlerde görülen gal arısının Türkiye’de 2014 yılında görüldüğünü belirten uzmanlar, arının ülke genelinde yayılmasının ekolojik olarak büyük risk oluşturabileceğini ifade ediyor.

 

Gal arısı ile mücadele etmenin en etkili yolunun biyolojik mücadele olduğunu ifade eden uzmanlar, yine bir arı türü olan 'torymus sinensis' türünün, mücadelede etkili olduğu görüşünde. Türkiye’de doğal düşmanlarla ilgili çalışmaların yürütüldüğünü ancak kısa vadede sorunu çözmenin mümkün olmadığı belitiliyor.

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: Katil, Arı, Düzce'de, de, Görüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı