Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 18:45 Bu haber 243 kez okundu
 
KESİLEN CEZALAR BAŞKAN ÇAM’I ÇİLEDEN ÇIKARTTI…
Düzce İl Jandarma Komutanlığı Trafik ekiplerinin Yığılca – Düzce yolunda çalışmaları sürdüren Firmanın kamyonlarına ceza kesmesi, Belediye Başkanı Rasim Çam’ı çileden çıkarttı. Kamyon ve İş Makinelerine kesilen cezaların çalışmaları aksattığını belirterek, “Ben bu işte kasıt arıyorum” diyen Başkan Çam, Jandarma’nın özellikle yol inşaatında çalışan kamyon ve iş makinelerine ceza kesilmesinin başka bir izahatın olmadığını savundu. Başkan Çam, “Kesilen cezalar nedeniyle çalışmalar aksıyor. Jandarma ekipleri yol çalışmalarının aksaması için bir yerden talimat mı alıyor?” diye sordu.
GÜNDEM Haberi
KESİLEN CEZALAR BAŞKAN ÇAM’I ÇİLEDEN ÇIKARTTI…

Yıllardır Düzce’nin kanayan yarası haline gelen Yığılca yolu için devam eden çalışmalar, ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulmuştu. AK Parti Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir ve MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın araya girmesi ile birlikte çözülen ödenek sorunun ardından çalışmalar yeniden başlatılmıştı.

Yığılca Yolunda çalışmalarını sürdüren firmanın kamyon ve iş makinelerine Jandarma Trafik ekiplerince sürekli ceza kesilmesi üzerine, firmanın yetkilisi Belediye Başkanı Rasim Çam’ı arayarak, böyle gitmesi halinde çalışmaları durdurma kararı alacaklarını iletti. Bu görüşmenin ardından soluğu firmanın yol şantiyesinde alan Başkan Çam, şantiye yetkilileri ile görüşerek bilgi aldı.

Konu ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çam, sürekli yol inşaatında çalışan kamyonlarına Jandarma Trafik Ekipleri tarafından ceza yazıldığını ve bu durumunda çalışmaları aksattığını söyledi. Jandarma Trafik ekiplerinin sürekli yol yapım çalışmalarını sürdüren araçlarına ceza kesmesinde kasıt aradığını kaydeden Başkan Çam, “ Bu sorun Bugünün sorunu değil, bu yılların sorunu, Yığılca halkının sorunu. Hemen hemen 40 yıllık Yığılca’nın yol sorunu. Henüz bitmiş değil. Fakat bugünlere gelindiğinde Yığılca yolundaki sıkıntıları gidermek için çalışmalar hem bakanlık olarak hem de siyasetler olarak hem de ilçe olarak bu yolun biran önce bitirilmesi için çalışmaların hızlandırılmasını istedik. Bu yolun geçmişine baktığımızda 70li yıllardan bu güne gelindiğinde en son Cumhurbaşkanımız 2011 yılında geldiğinde bu yolun yapılması için talimat verdi. 2017 yılında buranın ihalesi yapıldı. O günden bu güne 5km’lik yolu bitirmiş değiliz hayla buradaki sıkıntılar halkımızın da istekleri yolun biran önce bitirilmesi. Benden önce 2004’ten bu güne gelindiğinde 3 tane belediye başkan değişti. Fakat arkadaşlarımızın bazılarının yolla ilgili çalışmalarında bazı aksaklıklar olmuş olabilir. Bizimde eksikliklerimiz olabilir. Fakat buradaki çalışmaların hepsini siyasilere yüklemekle bir yere varamayız. Benimde belediye başkanı olarak gücüm bir yere kadar yetiyor. Buradaki bir firmanın almış olduğu ihaleye biz her şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz yolun biran önce bitirilmesi için. Ben cumhurbaşkanımıza sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. 2011’de talimat verildi 9 yıl oldu ve hayla yol 9 metre yol yapamadık. Bugün burada oluşumuzun sebebi Trafik jandarmanın sürekli bu araçlarımızı taciz etmesi. Sürekli bunların tonajlarıyla, ruhsatlarıyla, sigortalarıyla durdurup bunların devamlı çalışmasını engelliyorlar. Ben bu işte kasıt arıyorum” dedi.

“Jandarma çalışmaların aksaması için bir yerden talimat mı alıyor?”

Jandarma Trafik ekiplerinin sürekli firmanın kamyonlarını taciz ettiğini kaydeden Çam, firmaya sadece bir günde 14 bin TL ceza kesildiğini kaydederek, şu ifadelere yer verdi:

 “14 bin lira ceza yemiş bu firma nasıl çalışacak. Durduruyor araçlarımızı tonaj var diye buradan Düzce’ye kadar götürüyor tonajını ölçüyor kantara sokuyor kantardan geri geliyor. Bu araçlar nasıl çalışacak bu yol nasıl bitecek. 50 yıl bitmez bu yol bu şekilde çalışılırsa. Ben kasıt arıyorum bunda. Bir yerlerden talimat alınıyor.”

“500 Metrelik mesafeye tonaj cezası kesiliyor”

Jandarma Trafik ekiplerinin, aldıkları yükü 500 metre götüren kamyonlara tonaj cezası kestiğini öne süren Başkan Çam, şu şekilde devam etti:

“Firmanın Bugün görüyorsunuz yükleri boşaltmaya çalışıyor firma. 500 metre buradan alıyor en fazla 1 metre kilometredir. Benim şehir içinde kullanıyorlar. Biran önce yol bitsin diye şehir çininde kullanılmasına izin verdik. Bugün bozulursa şehir içi yarın burayı tekrar yapma imkânımız olur. Ama düzce yolunun biran önce bitirilip biz hizmet vermesini istiyoruz. İle ulaşımın sağlanmasını istiyoruz. Diğer illerde yaşayan vatandaşlarımız bayramlarda, düğünlerde, cenazelerde gelmeye güçlük çekiyorlar. Bende bu yolun biran önce bitirilmesini istiyorum. Sayın cumhurbaşkanımız Allah razı olsun bunun başlatılmasının talimatını verdi ama burada görev ulaştırma alt yapımı bakanımıza, iç işleri bakanımıza kadar sayılıyor. Sayın valimize sayın alay komutanımıza buradan sesleniyorum. Bize yardımcı olsunlar biran önce şu yolu bitirelim. Firma çalışamayacak hale geldi. Biz durduracağız diyorlar şantiyeyi. Bunu da siz araştırın yani Düzce’de ki halk tarafından mı, siyasetten mi, halk tarafından mı istenmeyen bir kesim mi var. Halkımızın da istemediği bir tarafı varsa bilinsin. Benim ilçemden maden çekiliyor Ereğli’ye diğer illere falan buradan malzemeler gidiyor. Tonlarca malzeme çekiliyor. Bu yolun bitirilmesi için eğer ki bitirilmemesi için bir çaba varsa bizde bilelim ona göre adım atalım. Her gün ben bu yolla yatıp kalkıyorum her gün. İlçemdeki sorunları bıraktık Yılca yolunun bitirilmesini istiyorum. Siyası arkadaşlarımızın da biran önce mesela Sayın Ümit Vekilimiz Allah razı olsun, gece gündüz bu kürsüye çıktığında Yığılca yolunu dillendirdi. Ne derlerse desinler, yani yiğidi öldür, hakkını yemeyeceksin. Diğer vekillerimize ben bir şey demiyorum. Ayşe Keşir Hanım olsun Fahri Çakır vekilimiz olsun haklarını gasp etmiyoruz, ama biraz daha ilgilenmelerini istiyoruz.  Yılca AK partiye biliyorsunuz ki 16 – 17 yıldır çuvalla oy verdi.  Yüzde 83 oy verdik . Bende kendim Ak partiye oy vermiş birisiyim. 2023 de yine oy vereceğiz kendimiz çalışıyoruz onlara. AK Partiye geçen seçimde oy vermeyeceğiz mi cumhurbaşkanımız için? Biz cumhur ittifakı olabiliriz, ama düşmanı değiliz ki.  Yerel yöneticilerimizin İl Başkanlarımızın bize destek olmaları lazım. Yılca yolunun bir an önce bitirilmesi için çaba göstermesi lazım. Bizim yolumuzun üzerine Marmaray, Yavuz Selim köprüsü yapıldı. Ankara – Niğde arası bitti 300 km. yol bitirildi.  Biz 5 km. yolu 11 yılda bitiremedik.  Halkımız bizi devamlı olarak eleştiriyor, sanki uğraş verilmiyormuş gibi.”

“Biz çalışmaların bir an önce bitirilmesini istiyoruz”

“Biz çalışmaların bir an önce bitirilmesini istiyoruz” diyen Başkan Çam, son olarak şunları söyledi: “Başkanım geçtiğimiz günlerde sayın vekilinde bir görüşmesi oldu ulaşım bakanlığında bunla ilgili bi açıklama alabilir miyiz?    Biz sayın vekilimizle görüşüyoruz şuanda burada kasım ayına kadar 5 km. yolun asfaltı yapılması gerekiyor ama engellerle karşılaşıyoruz.   Jandarma devamlı bu araçları durduruyor ceza yazma durumunda kalınca bu firma nasıl çalışacak. Yaklaşık burada 60-70 kişiye iş veriliyor onun akabinde de yılca yolu değer yapılacak ilçemize. Ümit vekilimiz dün gitti yine ulaşma bakanımıza dedik biz kendisine ilettik sayın vekilim ulaştırma altyapı bakanımıza söyleyin de biran önce viyadüğün ihalesi yapılmadı biran önce oda hayata geçirilse 2023 çok uzak 2023 e kadar viyadüğün yapılmasını istiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KESİLEN, CEZALAR, BAŞKAN, ÇAM’I, ÇİLEDEN, ÇIKARTTI…,
Yorumlar
Haber Yazılımı