Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 18:03 Bu haber 185 kez okundu
 
ÖZLÜ “ATIK YAĞ VE LASTİK YAKMAYIN” UYARISINDA BULUNDU
Düzce’de artarak devam eden hava kirliliği nedenlerinin araştırılması için kentin farklı kesimlerinden alınan numunelerin analiz işlemleri sürüyor. Daha önce kirliliğinin etkenlerinin sanayi kuruluşları ve kalitesiz kömür kullanımı olduğunu açıklayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, analiz sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Özlü son yapılan analiz değerlendirmelerinde hava kirliliğine yüzde 21 ile 26 arasında atık yağ ve lastik yakımı olduğunun tespit edildiğini duyurdu. Özlü, Düzce halkına, “atık yağ ve lastik yakmayın” uyarısında bulundu
SAĞLIK Haberi
ÖZLÜ “ATIK YAĞ VE LASTİK YAKMAYIN” UYARISINDA BULUNDU

Türkiye’nin en kirli havasının Düzce’de tespit edilmesinin ardından Düzce Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor. Düzce’nin hava kirliliğinin nedenlerinin araştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Düzce’ye gönderilen mobil ölçüm aracının günlük analizlerini kamuoyu ile paylaşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bu kez de hava kirliliğine yol açan en büyük etkenler arasında atık yağ ve lastik yakımı bulunduğunu duyurdu.

Atık ya ve lastik yakılmasının Düzce’deki hava kirliliğine etkisinin yüzde 21 ile 26 arasında olduğunu duyuran Özlü, “Yaptığımız ölçüm ve analizlere göre; atık yağ ve lastik yakılmasının Düzce’deki mevcut hava kirliliğine etkisi 21 ile 26 arasında. Düzceli hemşehrilerim; ağır bir cezai işleme maruz kalmamak için lütfen atık yağ ve lastik yakmayın. Düzce bizim evimiz” diye konuştu.

Lastik yakımı

İmalatında Karbon siyahı, uçucu organikler, yarı-uçucu organikler, çok halkalı hidrokarbonlar, yağlar, kükürt oksitler, azot oksitler ve nitrosaminler, gibi tehlikeli maddeler kullanılan lastiklerin yakılması sonucunda ortaya çıkan gaz, çevre ve insan sağlığına büyük zararlar veriyor.

HABER: Savaş ARI

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZLÜ, “ATIK, YAĞ, VE, LASTİK, YAKMAYIN”, UYARISINDA, BULUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı