Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 23:02 Bu haber 1511 kez okundu
 
Özlü Tanal'ın Sorularını Cevaplamadı
Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin başlattığı “YHT Düzce’den Geçsin” imza kampanyası ile ilgili olarak, “Sanki tren kaçıyormuş gibi bu konuyu bu kadar köpürtmek, imza toplamak doğru bir hareket tarzı değil.” sözlerinin ardından, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Özlü’ye sosyal medya hesabından tepki göstermiş ve sosyal medya hesabından “Bakan olduğu halde Düzce’nin sorunları çözemeyen, şimdi belediye başkanı olarak mı çözecek? Belediye Başkanı seçildiği tarihten bugüne kadar Düzce’de ne yaptı? Tek bir olumlu çalışması var mı? Milletin taleplerini dinleyin İmza toplanmasına karşı çıktı” ifadelerine yer vermişti.
SİYASET Haberi
Özlü Tanal'ın Sorularını Cevaplamadı

Ardından Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Tanal’a “Sayın Mahmut Tanal’a” başlığı ile “Sayın Mahmut Tanal, Bakanlığım ve Düzce Belediye Başkanlığım süresince Düzce’ye ne yaptığımı sormuşsunuz. Bu konuda size sadece iki örnek vereyim; Bakanlık dönemimde Düzce Teknopark binasını yaptım. Bu; Düzcem’e 28 Milyon 750 Bin TL’lik yatırım demektir. Belediye Başkanlığım süresince milletimizin parklarını fuzuli işgalden kurtadım, tertemiz hale getirdim. Parklarımızı, milletimizin kullanımına açtım, kimsenin yapamadığını yaptım. Sen kaç yıldır Milletvekilisin, İstanbul için ne yaptın? Düzce için ne yaptın? Bugüne kadar Düzce’ye 28 Kuruş faydan oldu mu ki benim ne yaptığımı soruyorsun? 28 Kuruş katkın oldu ise hemen yaz; ki sözlerimi geri alayım. Lütfen sen önce, yıllardır aldığın Milletvekili maaşını hak edip etmediğini sorgula! Düzce’ye bir kuruş fayda sağlamamış birini arıyorsan aynaya bak Sayın Mahmut Tanal orada göreceksin.”

“Yüksek Hızlı Tren konusunu bundan 3 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile görüşmüştüm. Düzce güzergahında, coğrafi olarak 2’nin üzerinde bir eğimden kaynaklanan teknik bir sorun olduğunu ifade etmişlerdi. Bugünlerde konu tekrar gündeme gelince, bundan iki hafta kadar önce bir Japon bilim adamı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları ile görüştüm. Konuyu çok iyi bildiklerini, uzmanlarının olabilirliği üzerine çalıştıklarını ifade ettiler. Yani konu şu an işin uzmanlarının elinde. Şu anda başka bir güzergah olsun diye aktif bir çalışma da yok. Sanki bu proje elimizden kaçıyormuş gibi bir gündem oluşturmayı faydakı bulmadığımı da bir soru üzerine Düzceliler’le paylaştım. Yani diyorum ki; bizler Yüksek Hızlı Tren uzmanı değiliz, bırakalım uzmanları bu projeyi çalışsın. Onlar en doğru kararı verecektir. Şimdi Sayın Mahmut Tanal sana soruyorum, ben bunları yaptım ve işi uzmanlarına bırakalım diyorum. Peki sen ne diyorsun ve ne yaptın? Tweet attın, laf attın, çamur attın! Kara çaldın. Zaten bugüne kadar Düzce için başka ne yaptın ki? Hecinler’e gittin, insanları kışkırttın, nöbet tutup şov yaptın! Düzce’ye bir kuruşluk faydan oldu ise lütfen söyle. Hadi oradan…” şeklinde cevap vermişti.

Tanal, Özlü’nün cevabının ardından tekrar bir paylaşımda bulunarak, Düzce Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Keleş’in, belediye başkanlığı döneminde hayata geçirmek istediği projelerin, o dönem bakan olan Özlü’nün önüne geçtiğini ifade ettiği videoyu paylaşarak, “Biraz bekle Sayın Faruk Özlü, uykuların kaçacak… Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Düzce’ye hizmet ettin öyle mi? Kendi partilin, senden önceki belediye başkanı Mehmet Keleş bak ne diyor:” ifadeleri ile fitili daha da ateşledi.

Daha sonra aynı gün Tanal, Özlü’ye cevabını uzun bir paylaşım yaparak verdi. “Sayın Faruk Özlü’ye cevabımdır. Bu daha başlangıç! Düzce Belediye Başkanlığı’nı kendinize yakıştıramıyor musunuz? Parti içi hesaplaşmayı Düzceliler’e hizmet diye sunmayın. O adımların asıl sebebini açıklayın. Yerli Otomobil heyecanına neden ortak olmadınız?” sözleri ile şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Faruk Özlü, 65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı. "Belediye başkanım" hitabından hoşlanmadığınız, daha doğrusu kendinize yakıştırmadığınız için size "Düzce Belediye Başkanı" diye hitap etmeyeceğim. Sebebini açıklayacağım. Yüksek Hızlı Tren hattının Düzce'den geçmesine yönelik başlatılan imza kampanyasına karşı çıktınız. Kendinizce gerekçeler sıralayıp "Sanki tren kaçıyormuş gibi bu konuyu bu kadar köpürtmek, imza toplamak doğru bir hareket tarzı değil" dediniz.

Düzceliler gibi ben de bu şaşırtıcı çıkışınıza tepki gösterdim. Eleştirilerime cevap vermişsiniz. Öncelikle belirteyim ki, beni bir kez daha şaşıntınız. Bu üslup size hiç yakışmadı. Amiyane tabirle içinizdeki canavar ortaya çıktı. Bana cevap yetiştirirken "Sen" diye hitap ediyorsunuz. Devamında "Aynaya bak", "Çamur attın, kara çaldın", "Insanları kışkırttın", "Şov yaptın", "Hadi ordan" gibi yakışıksız ifadeler kullanıyorsunuz, ithamlarda bulunuyorsunuz.

Aynı üslupla cevap vermeyeceğim. Zaten kendime yakıştıramam. "Kaç yıldır milletvekilisin, İstanbul için ne yaptın?" diye soruyorsunuz. Dünyanın incisi metropol kentimizi "Istanbul'a ihanet ettik" itirafında bulunan zihniyetin elinden kurtardık. Yetmez mi?

Devamla "Düzce için ne yaptın?" diye soruyorsunuz. Düzce seçim bölgem değil. Düzce'den herhangi bir oy beklentim, maddi bir çıkarım yok. Tamamen gönüllülük esasına dayalı, 'Fahri Milletvekili' sıfatıyla Düzceliler’in sorunlarıyla ilgileniyorum, çözüm üretiyorum. Bundan sonra da beklentisiz olarak Düzce'ye sahip çıkmaya devam edeceğim.

Peki siz? Düzceliler sayesinde milletvekili oldunuz, bakan oldunuz. Şimdi de belediye başkanı seçtiler. Düzceliler yıllardır sizi sırtında taşıyor. Hiç aynaya bakıp kendinize "Faruk Özlü, Düzce'nin dünya kadar sorunu var. İmkan ve yetkiye rağmen neden çözmedin?" diye sordunuz mu?

Açıklamanızda Düzce Teknopark'ın temellerini sanki siz atmışsınız gibi bir izlenim yaratmışsınız. Siz daha piyasada yokken Düzce Teknopark vardı.

Başkasının başarısından kendinize pay çıkarmayın.

"Bakanlık dönemimde Düzce Teknopark binasını yaptım" diyorsunuz. Ben! Ben! Ben! Ortak yapılan, tüm kurumların katkı sağladığı bir hizmeti kendinize mal ediyorsunuz. Yeni binayı sizin yaptığınıza dair kanıtınız var mı? Para mı harcadımz, ne yaptınız?

Bakın siz Düzce'ye yaptığınız hizmetlerden bahsediyorsunuz ama kendi partiliniz, sizden önceki Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş aksini söylüyor. Keleş, bakanlığınız döneminde, kendisi belediye başkanı iken hayata geçirmek istediği çok sayıda projenin önüne geçtiğinizi, engellediğini iddia ediyor.

Belediye başkan adayı ilan edildiğinizde Düzce basınına konuşan Sayın Mehmet Keleş, "Bu memlekete sırf bize olan düşmanlığı, saygısızlığı, sevgisizliği..." ifadeleri eşliğinde sizin tarafınızdan engellendiğini öne sürdüğü projeleri sıralıyor. Mehmet Keleş'in o açıklamalarını internetten bulabilirsiniz. Mehmet Keleş, CHP'nin değil, Ak Parti'nin belediye başkanıydı. Dikkatinizi çekeyim.

Yine açıklamanızda "Belediye başkanlığım süresince milletimizin parklarını fuzuli işgalden kurtardım. Parklarımızı milletimizin kullanımına açtım" diyorsunuz. Dürüst davranmanızı beklerdim. Düzce'nin parkları, para kazanmaları için kime tahsis edilmişti? Sizin ifadenizle `parkları işgal edenler' hangi partinin mensubu, il genel meclis üyesiydi?

Acaba ilk icraatınin neden parkları temizlemek oldu? Parkların tahsis edildiği kişiler kime yakındı ki hemen harekete geçtiniz? Eğer parklardan para kazananlar size yakın kişiler olsaydı yine aynı tutumu sergiler miydiniz? Parti içi hesaplaşmayı, halkın tepkisi üzerine partidaşlarınıza yapılan peşkeşten vazgeçilmesini, Düzce'ye hizmet olarak sunamazsınız.

Sayın Faruk Özlü, Sayın Mehmet Keleş'le aranız açık olabilir. Keleş döneminde yapılanları kaldırmak Düzce'ye hizmet etmek değildir. Yanlışı yanlışla düzeltemezsiniz. Düzce meydanlarından saat kulelerini kaldırdınız. Düzce Belediyesi'ne yaklaşık 2 milyon liraya mal olduğu belirtilen tramvayı kaldırdınız, rayları söktünüz. Saat kulelerinin ve tramvayın toplam maliyeti ne kadardı? Saat kuleleri ve tramvayın kaldırılmasıyla Düzceliler’in parası tamamen çöpe atılmış olmuyor mu?

Açıklamanızda şahsıma "Hecinlere gittin, insanları kışkırttın" suçlamasında bulunuyorsunuz.

O dönem bakanlık koltuğundaydınız. Düzce'nin çöpü Hecinler'e dökülüyordu. Bölge sakinleri idare mahkemesine iptal davası açtı. Kazandılar. Davayı kazanmalarma rağmen çöp dökülmeye devam edildi. Vatandaşlar nöbet tutuyordu. Beni destek için çağırdılar. Yani kendim gitmedim. Mahkeme kararı uygulanmadığı için davet üzerine Hecinler halkına destek olmaya gittim. Orada nöbet tuttum. Bu mu kışkırtma, yoksa mahkeme kararını tanımamak mı?

O olaydan sonra seçim geldi çattı. Hecinler halkına söz verdiniz. Kesinlikle Hecinler'e çöp tesisi yapılamacağım ve çöplerin buraya dökülmeyeceğini belirttiniz. Ancak Hecinler tehlikeden tamamen kurtulmuş değil. Hecinler'e çöp depolama tesisi yapılmayacağına ilişkin planda herhangi bir değişikliğe gitmediniz.

Bu kadar öfkeli olmanızın, şahsımı hedef almanızın nedenlerine gelirsek:

Birincisi, kentin 69 yıllık geçmişi olan yerel gazetesi ve ziyaret etmeyi ihmal etmediğiniz Düzce Postası'nın "Yılın Kişisi" anketinin halk oylamasını, kavgalı olduğunuz eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in bile gerisinde, 10. sırada tamamladınız.

Düzce'den seçilmiş bir milletvekili değilim. Ancak Düzce Postası'nın "Yılın Kişisi" anketinde, işitme engelliler için konuşmaları alt yazı olarak ekrana veren gözlük geliştirerek hepimizi gururlandıran öğrencilerimiz Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akylirek'in hemen ardından 2. sırada yer aldım.

Düzce'yle birbirimize gönülden bağlıyız. Sizden bunu anlamanızı bekleyemem. Düzce'ye faydam olup olmadığım sorgulamışsınız ya, Düzceliler’in gönlünde yer edinmişim ki, Düzceli olmamama rağmen "Yılın Kişi" için aday gösterildim ve yüksek oy oranıyla listenin tepesinde yer aldım.

Sanırım bu sonucu hazmedemiyorsunuz. "Nasıl oluyor da seçim bölgesi Düzce olmayan Mahmut Tanal, 'Yılın Kişisi' anketinde hepimizi geride bırakır' şeklinde dişlerinizi gıcırdatıyorsunuzdur. İkincisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tekrar bakan yapılmamamzı hazmedemiyorsunuz. Anlaşılan Düzce Belediye Başkanlığını "tenzili rütbe" olarak görüyorsunuz. Belediye başkanlığını kendinize yakıştıramıyorsun... Etrafınızdakiler, size "Belediye başkanım" diye hitap eden Düzceli vatandaşları uyarma ihtiyacı hissediyor. Neymiş, "Bakanım" denilecekmiş...

Bakan yapılmamanın sinirini başkasından çıkarmaya çalışıyorsun..

Sahi "Düzce Belediye Başkanı" sıfatıyla yaptığınız yazılı basın açıklamalarında ilk başa neden "65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı"nı yazıyorsunuz? Sadece "Düzce Belediye Başkanı" yazsanız olmaz mı? Size tavsiyem koltuğa takılmayın. Görev görevdir. Küsmeyin, biraz Düzceliler’in arasına karışın.

Sayın Özlü, 24 Mayıs 2016 tarihinden 9 Temmuz 2018 tarihine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak yerli otomobil projesini devraldınız. Bakanlığınız döneminde 'Yerli otomobil'den bahsetmediğiniz gün yok gibiydi. Projenin mimarı gibi hareket ediyordunuz.

Ancak 27 Aralık Cuma günü (2019) gerçekleşen yerli otomobil tanıtım etkinliğine davet edilmediniz. Yerli otomobil projesine hiç mi katkınız olmadı ki yok sayıldınız?

Yine 27 Aralık'ta ve sonrasında ne hikmetse yerli otomobille ilgili hiç 'hayırlı olsun' mesajı paylaşmadınız. Heyecana ortak olmadınız. Peki 27 Aralık'ta ne yaptınız? Yandaş Sabah gazetesinin yazarı, Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun Düzce'ye konuk olduğunu duyurdunuz, çiçekli mesajlar paylaştınız. Yerli otomobilin Okan Müderrisoğlu kadar da mı değeri yoktu? Yerli otomobil konusundaki suskunluğunuzun sebebi nedir Sayın Faruk Özlü? “Yerli otomobil projesini başarıya ulaştıran bakan” rolünü halefiniz Mustafa Varank'a kaptırdığınız için mi sesiniz çıkmıyor? Bakanken dilinizden düşürmediğiniz yerli otomobilin adını hiç anmamanızın sebebi bu mu?

Bu açıklamayı kısa bir giriş olarak sayın. Devamı gelecek. Bekleyin Sayın Faruk Özlü... “

 

ÖZLÜ CEVAP VERMEDİ VİDEO ÜZERİNDEN SORU SORDU

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’de CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın sorularına yanıt vermek yerine, CHP Milletvekili Özgür Özel’in Düzce Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Keleş hakkında, “Mehmet Keleş mahbul biri değildi” sözlerine yer verdiği videoyu paylaşarak, “Hanginiz makbul değil? Hanginiz yalancı? Sen söyle Mahmut Tanal!” ifadelerine yer verdi.

Özlü’nün cevap vermesini bekleyen Mahmut Tanal, daha sonra “Cevap ver Faruk Özlü, Kaçma!” paylaşımda bulundu.

Fakat Başkan Özlü, Tanal’a cevap vermek yerine yine aynı videoyu paylaşarak bu kez de “Sayın Mahmut Tanal, size bir soru sordum. Hanginiz makbul değil?, hanginiz yalancı diye! Lafi uzatmayın ve de  gevelemeyin. Sizden kısa ve ozlu bir cevap bekliyorum. Hanginiz?” ifadelerine yer verdi.

 

"ÖZLÜ TOPU TACA ATIYOR"

 

Tanal, sorularına cevap vermeyen Başkan Özlü için “Faruk Özlü, topu taca atıyor. İfşaatlarıma cevap ver(e)miyor. Devamı geliyor...” ifadelerine yer verdiği bir paylaşımda bulundu.

 

ÖZLÜ'DEN AYNI PAYLAŞIM

 

Özlü yine aynı videoyu paylaşarak sorusunu tekrarladı. “Sayın Mahmut Tanal, bana dört sayfa cevap yazmışsın. Atalarımız çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz derler. Size dün bir soru sordum. "Hanginiz makbul değil? Hanginiz yalancı?" diye! Lafı uzatmayın ve de  gevelemeyin. Sizden kısa ve özlu bir cevap bekliyorum. Sahi hanginiz?”

 

"DÜZCE'YE VERDİĞİN SÖZLERE NE OLDU?"

 

Faruk Özlü’nün ısrarla aynı soruyu sormasına rağmen, bu soruya cevap vermeyen Tanal daha sonra Başkan Faruk Özlü’nün bakanlık yaptığı döneme atıfta bulunarak şu ifadelere yer verdi: “Sayın Faruk Özlü, bakan olduğun dönemde Düzce’ye verdiğin sözlere ne oldu? Mesela Efteni projesi vardı. Akçakoca/Melenağzı Yolu projesi vardı. Akçakoca’da mahmuz yapıyordun. Yine Akçakoca’ya yat limanı yapıyordun. Bu projeler ne aşamada, açıklar mısın kamuoyuna?”

 

"HODRİ MEYDAN!"

 

Ardından Tanal yeni bir paylaşımla Özlü’nün CHP Milletvekili Özgür Özel’in videosu ile birlikte paylaştığı ifadeleri hatırlatarak “4 sayfalık açıklamam Faruk Özlü’ye fazla gelmiş. “Çok laf yalansız olmaz” diyor. Kayıtlara bakınca bu ülkede en çok kimin konuştuğu, sayfalarca açıklamayı kimin yaptığı ortaya çıkar. Özlü’nün mantığıyla birçok kişi yalancı durumuna düşüyor. Subliminal mesaj mı veriyorsun?” ifadelerine yer verdi. Ve “Faruk Özlü “Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz” diyorsun ya, ben mal varlığımı açıklayacağım. 2002’den bu yana Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, bakanlar, belediye başkanları, vekiller, belediye meclis üyeleri de açıklasın. Kimin haram yediği ortaya çıksın. Hodri meydan!” paylaşımında bulundu.

Düzce’nin sorunlarını bir Düzceli kadar iyi bilen Tanal bir paylaşımda daha bulunarak “Düzce belediyesi borç batağında... Ulaşıma zam yapıyor... Ulaşım seferlerini azaltıyor... Düzce Belediyesi Özel hukuk tüzel kişisi olsaydı. Çoktan konkordatoya gitmiş olacaktı. Düzce Belediyesi israf ve şatafata devam ediyor...” ifadelerine yer verdi.

 

BAŞKANDAN YİNE AYNI PAYLAŞIM

 

Başkan Özlü Tanal’ın bu sözlerine de cevap vermek yerine yine CHP Milletvekili Özgür Özel’in Düzce Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Keleş hakkında ifadelerinin olduğu videoyu paylaşarak benzer sorularını tekrarladı. “Hanginiz makbul değil, hanginiz yalancı? Hâlâ sizden cevap bekliyorum. Geciktirmeyin lütfen Sayın Tanal.”

Mahmut Tanal Başkan Özlü’ye sorularına devam ederek, “Belediye çalışanların mesai ücreti ödedin mi? Belediye çalışanların maaşı parça parça mı ödüyorsunuz yoksa bir seferden mi? Düzce Belediyesinde kaç kiralık araç var, cinsleri nedir? Kiralık araçlar için haciz geldi mi? Belediyenin kaç icra dosyası var?” paylaşımında bulundu.

Mahmut Tanal, Başkan Özlü’ye yönelik paylaşımlarını sürdürerek, “Sevgili Faruk Özlü, Belediye Başkanı seçildiğiniz günden beri; Düzce’deki resmî bayramlara katıldınız mı? Kaç tane belediye meclis toplantısına katıldınız? Yerli ve milli araç üretimi ile ilgili tanıtımın yapıldığı gün neden sosyal medyada o sevinci paylaşmadınız? Katılmadınız.” şeklinde paylaşımda bulundu.

 

ÖZLÜ TANAL'A KAĞITLARI VERENİN KİM OLDUĞUNU SORDU

 

Tanal’ın üst üste gelen sorularına, Tanal’ın kendisine kağıtları verenin muhatabı olduğunu söyleyen Başkan Özlü, “Sayın Mahmut Tanal, elinize tutuşturulan kağıtları sosyal medyada paylasmak sizde alışkanlık haline geldi. Bu kağıtları Düzceden elinize tutuşturan kimse benim muhatabım O' dur. Aslı ile muhatap olayim, taseronu ile değil. Lütfen kağıtları elinize tutuşturanları açıklayın.” İfadelerini kullandı.

Özlü’nün bu paylaşımına da cevap veren Tanal, “Kibir abidesi Faruk Özlü, hala kendini bakanlık koltuğunda zannediyorsun. Yerli otomobil projesi sana emanet edilmedi. Artık uyan, rüya bitti. Belediye başkanı olarak Düzce’ye hizmet et. Recep Tayyip Erdoğan’a küsüp makam odana hapsolma. Kimin taşeron olduğunu cümle alem biliyor.” yanıtını verdi.

 

ÖZLÜ'DEN FARKLI BAKIŞ AÇISI

 

Tanal’ın sorularına ve söylediklerine cevap vermekten kaçınan Başkan Özlü son olarak, konuyu çok farklı bir açıdan değerlendirerek, Mahmut Tanal’a “Sayin Mahmut Tanal, Düzce ile cok ilgilenmenizin bir sonucu olarak Cumhuriyetle yaşıt Atatürk’ün Partisi koskoca CHP tarihinde ilk defa 31 Mart’ta Düzce’de seçime giremedi. Aday gösteremedi. Düzce gerçekten sizi çok seviyor (!). Sizi tebrik ediyorum Sayın Tanal.” İfadelerine yer verdi.

 

"ENSENDEYİM FARUK ÖZLÜ!"

 

Mahmut Tanal’da Özlü’nün son paylaşımına karşılık olarak “Anlaşılan Düzce'yle ilgilenmemden son derece rahatsızsın. Seni balon gibi patlatacağım. Düzceliler gerçek yüzünü görecek. Ensendeyim Faruk Özlü!” şeklinde paylaşımda bulundu.

Kaynak: Editör: Haber Düzce Ekibi
Etiketler: Özlü, Tanal'ın, Sorularını, Cevaplamadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı