Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:59 Bu haber 4804 kez okundu
 
Selçuk Geçer Ekonomiyi Değerlendirdi
Analist, gazeteci Selçuk Geçer, son günlerde Türkiye ekonomisindeki hareketliliği değerlendirdi. Doların sert yükselişiyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde de öngörüde bulunan Geçer, ilerleyen dönemde doların 10 liraya yükselebileceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Selçuk Geçer Ekonomiyi Değerlendirdi

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin tekrarlanacağı kararının ardından, piyasalardaki sert yükselişten sonra değerlendirmelerde bulunan analist, gazeteci Selçuk Geçer Youtube kanalı üzerinden yaptığı değerlendirmede dolardaki yükselişin sürmesinin sürpriz olmayacağını söyledi.

Yatırımcıların Türkiye’de hukuğa güveninin kalmamasından dolayı ülkeden çıktığını söyleyen Geçer, “YSK’nın kararının çok önemli olduğunu, YSK eğer bir talimat kararı verirse, dolar ve borsa üzerinde çok ciddi baskılar yaratabileceğini söylemiştim. Aksi durumda ise doların düşmeyeceğini söylemiştim, sabit kalacağını söylemiştim. Çünkü temel ekonomik sorunların yanı sıra dünayadaki gelişmeler devam ediyor” şeklinde konuştu.

Hükümetin önümüzdeki iki ay içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine yönelecek olmasının Türk ekonomisinin düzelmeyeceğinin bir göstergesi olduğunu savunan Selçuk Geçer, “Dolar çok yakın zaman içerisinde 7 liranın üzerine çıkabilir, borsa çok yakın zaman içerisinde 82 bin 500 seviyelerine düşebilir, bunların yanına bir de yükselen petrol fiyatlarını koyun ki yükselme ihtimali çok yüksek, çünkü Amerika İran ile Hürmüz Boğazı’nda her an sıcak bir çatışmaya girebilir. Amerika İran’ın ambargolarını arttırdı. Sadece petrol üzerinde değil, demir, çelik ve bakır üzerinde yine yeni ambargolar uyguluyor. Türkiye İran ile artık bu konularda da ticaret yapamayacak. Yapmaya kalkarsa Amerika Türkiye’yi iyiden iyiye karşısına alacak.” İfadelerine yer verdi.

Petrol fiyatlarının yükselmesinin en büyük sebeplerinin bir çok petrol rezervi olan ülkede ekonomik sorunların ve iç karışıklıların olması olduğunu belirten Geçer, “Libya’da iç karışıklık var, İran ortamı zaten belli, Venezüela’da sürekli elektrik kesintisi oluyor ve iç karışıklık söz konusu,bu nedenle petrol üretimi neredeyse sıfır noktasında. OPEC ülkeleri ((Organization of Petroleum Exporting Countries) Petrol İhraç Eden Ülkeler) petrol arzını arttırmaya yanaşmıyor çünkü az petrolle çok para kazanıyorlar. Bu yüzden artan petrol fiyatları bizi ve Çin’i etkileyecek. Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşları da her geçen gün artıyor. Dış problemler ve bizim iç problemlerimiz bir araya geldiği zaman korkunç bir kaosu getirebilir. YSK kararını açıkladığı gün söylemiştim, Türkiye ekonomik krize adım atmıştır dedim. Türkiye derin bir ekonomik krize adım adım ilerliyor. İşte biz buna Pirus Zaferi diyoruz.” Şeklinde konuştu.

Pirus Zaferi nedir?

Yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer. Kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. MÖ 280 ve MÖ 279 yıllarında Grek kolonisi Tarentum Kralı Pirus Roma'ya saldırır ve ne pahasına olursa olsun savaşı kazanmak için her şeyini feda eder.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Selçuk, Geçer, Ekonomiyi, Değerlendirdi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı